Hispaania – siesta, fiesta ja basta
Lühitutvustus
Hispaania kuningriik
Pindala – 504 030 m²
Rahvaarv – ~47 miljonit (2012)
Pealinn – Madrid
Rahaühik – euro
Keel – hispaania (galeegi keel Galicias, baski keel Baskimaal ja Navarra piirkonnas, katalaani keel Kataloonias, Valencia piirkonnas ja Baleaari saartel, kohalik murre Mallorqui Mallorcal)
Religioon – katoliku usk
Noppeid ajaloost
Pürenee (Ibeeria) poolsaare ajaloolised elanikud moodustasid palju erinevaid hõime. Baskid on ehk ainsad, kes elasid seal enne keltide saabumist ja säilinud tänase päevani kui eraldi etniline grupp. Keldid vallutasid Hispaania 9. sajandi alguses e.Kr, kartaagolased ja kreeklased 3.-2. sajandil e.Kr. Hispaania sai üheks Rooma provintsiks peale teist Puunia sõda, mil nad tõrjusid kartaagolased poolsaarelt välja. Põhja-Aafrika Moslemite (Maurid) armee vallutas peaaegu kogu poolsaare 8. sajandil. Hispaania alustas oma koloniaalimpeeriumit üles ehitama peale Christopher Columbus avastusi. 16. sajand oli Hispaania Kuldne Ajastu kahe esimese Habsburgide dünastia, Carlos I ja Felipe II valitsemise ajal, mil riigi mõjuvõim kasvas tänu uutele avastustele. Majanduslik langus algas 16. sajandi keskel, riik hakkas kaotama oma valdusi (Portugal, Holland, Artois, Russilion provintsid ja teised). Napoleon Bonaparte andis Hispaania krooni oma vennale Joseph’ile 19. sajandi alguses. Eelmisel sajandil koges Hispaania diktatuurivalitsust kindral Miguel Primo de Rivera juhtimisel. Aastatel 1936-1939 toimus Hispaania kodusõda, mil kindral Francisco Franco fašistlik režiim võitis. Demokraatia saabus ja kiire majanduslik kasv algas peale Franco surma. Riik liitus Euroopa Liiduga 1986. aastal.
Rahvusköök
Paella – riisiroog mereandide ja tükeldatud lihaga
Gazpacho – erinevate köögiviljadega külm supp
Castilian soup –supp küüslaugu ja saiakuubikutega
Tortilla de patatas – omlett kartulitega
Tapas – kerged suupisted
Sempanadillas – väikesed teravamaitselised või magusad pirukad
Crema Catalana – väga maitsev magustoit, kreem karamelliga
Majutusinfo
Turism on arenenud Hispaanias piisavalt ammusest ajast, seepärast on Hispaania kuurortide valik lai — alates elava ööeluga linnadest kuni lastega peredele või rahulikuks puhkuseks mõeldud kuurortideni. Kuurortides on erineva kategooria hotelle, tagasihoidlikematest apartementidest või madalama kategooria hotellidest kuni kõrgema kategooria viie tärni majutuskohtadeni. Valdavalt on hotellid vanades ehitistes, domineerivad kõrged hooned, hotellide territoorium on kompaktne, bassein võib olla vahest isegi hoone katusel. Tänu turismi kiirele arengule ning kuurortide laienemisele on hakatud rajama uusi hotellikomplekse, millel on avaramad territooriumid, hoonetel on vähem korruseid ning üha enam paigaldatakse territooriumitele ka laste veeliumägesid. Paljud hotellid pakuvad klientidele väikseid ravikeskusi koos mullivannide, jõusaali, sauna või aurusaunaga.
Hotellid asuvad Hispaania kuurortides tavaliselt kuurordi keskuses, seepärast on need rannast veidi eemal, kuid mõnedes kuurortides eraldab hotelli merest vaid tänav. Kataloonia regiooni kuurordite osade hotellide (need, mis asuvad kuurordite keskel) juurde bussid ei sõida.
Hispaania kuurortide rannad on avalikud, päiksevarjude ja lamamistoolide eest võetakse lisatasu. Kõige populaarsemad majutuspaketid on hommiku- ja õhtusöökidega, kuid on ka ainult hommikusöökidega või „kõik hinnas“ pakette.
Mõnedes Hispaania kuurortides on kehtestatud kuurordi- või turismimaks, mida tuleb tasuda kohapeal, kas hotelli sisseregistreerimisel või muul ajal. Antud tasu suurus oleneb hotelli kategooriast.
Hea teada!
Tööajad. Paljud erapoed kuurortides on avatud terve nädala kell 10.00-22.00. Väikesed poed, mis on turismikeskusest eemal, samuti tüüpilised Hispaania poed on avatud esmaspäevast laupäevani kell 10.00-13.00 ja 16.00 – 16.30 kuni 20.00-21.00. Mõned suured poed suletakse siestaks (pikk lõuna paus) kell 13.00 – 16.00. Keegi ei tööta sel kellaajal väikestes linnades. Pangad on avatud esmaspäevast reedeni 08.30-13.30
Jootraha. Hispaanias on tavapärane jätta jootraha 5-10% kogu tasutavast summast.
Transport. Kogu Hispaanias on väga mugav teedevõrgustik ja regulaarne rongi- ja bussiühendus. Bussi peale minnakse esiuksest ja väljutakse tagumisest uksest. Pileti saab osta kas piletikassast või bussijuhilt.
Piirangud. Euroopa Liidus ei ole piirangut, mida osta ja endaga kaasa võtta, kui kaubad on isiklikuks tarbeks mitte edasimüümiseks.
Kingitused. Sherry on üks vanematest tuntud veinidest, mis on valmistatud erilisel viisil. Ürdiliköör Pale või Hierbas on Mallorca uhkus.
Tunneta Hispaaniat
Siesta, fiesta and basta – on see, kuidas hispaanlased kirjeldavad oma eluviisi. Tunneta seda võttes osa rahvuslikest pidustustest või festivalidest (nagu näiteks 7-päevane San Fermin Festival, mis kulmineerub Pullijooksu fiestaga, samuti Veefestival, kus tuhandeid tonne vett valatakse rahva hulkadele tänavatel, või Tomatisõda “La Tomatina’s”).
Sõida lihtsa neljarattalisega või mootorrattaga, motorolleriga, külasta veeparki.
Mine vaatama Kataloonia tantsu “Sardana”, mida tantsitakse üks kord nädalas Costa Brava linnades.
Vaata, kuidas ehitatakse inimtorne Tarragona traditsiooniliste pühade ajal.
Külasta Barcelonat – Kataloonia pealinna koos oma kõige muljetavaldavate katedraalidega maailmas. Külasta ka kuulsat mauride mošeed “La Mezquita” Cordoba’s.
Võta ette reis Mallorcale, seistes Cap de Formentor kaljul vaata ümbritsevat suurepärast panoraami Vahemerele.
*Reisikorraldaja: TEZTOUR / NOVATOURS